FULL SCHEDULE TBA

July 5-8, 2018

Sudbury, ON

  • Thursday 05/07
    • 6:00 pm
      -
      6:30 pm
      30'

      Black Bull Moose Singers

      Main Stage
    • 6:30 pm
      -
      7:30 pm
      1h

      David Cordero (Meltdown Winner)

      Main Stage
    • 7:30 pm
      -
      8:30 pm
      1h

      Afrikana Soul Sister

      Main Stage
    • 8:30 pm
      -
      9:30 pm
      1h

      Orlando Julius & The Afrosoundz

      Main Stage
    • 9:30 pm
      -
      10:30 pm
      1h

      Shadowy Men on a Shadowy Planet

      Main Stage
    • 10:30 pm
      -
      11:30 pm
      1h

      Arkells

      Main Stage
    • 11:30 pm
      -
      12:30 am
      1h

      Doctor Nativo

      Townehouse Tavern (off-site)
  • Friday 06/07
    • 12:30 am
      -
      1:30 am
      1h

      King Abid

      Townehouse Tavern (off-site)
    • 6:00 pm
      -
      7:00 pm
      1h

      Frank Deresti & The Lake Effect

      Canvas Cabaret
    • 6:30 pm
      -
      7:30 pm
      1h

      Aleksi Campagne

      Main Stage
    • 7:00 pm
      -
      8:00 pm
      1h

      Abigail Lapell

      Canvas Cabaret
    • 7:30 pm
      -
      8:30 pm
      1h

      JoPo & The RiZe

      Main Stage
    • 8:00 pm
      -
      9:00 pm
      1h

      Richard Inman

      Canvas Cabaret
    • 8:30 pm
      -
      9:30 pm
      1h

      Laetitia Zonzambé

      Main Stage
    • 9:00 pm
      -
      10:00 pm
      1h

      Seth Bernard

      Canvas Cabaret
    • 9:30 pm
      -
      10:30 pm
      1h

      Doctor Nativo

      Main Stage
    • 10:00 pm
      -
      11:00 pm
      1h

      Jane’s Party

      Canvas Cabaret
    • 10:30 pm
      -
      11:30 pm
      1h

      Lisa LeBlanc

      Main Stage
    • 11:00 pm
      -
      12:00 am
      1h

      Mama’s Broke

      TBA
    • 11:30 pm
      -
      12:30 am
      1h

      BBBRTHR

      Townehouse Tavern (off-site)
  • Saturday 07/07
    • 12:00 am
      -
      1:00 am
      1h

      Binaeshee-Quae

      TBA
    • 12:30 am
      -
      1:30 am
      1h

      Afrikana Soul Sister

      Townehouse Tavern (off-site)
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      Rodney Meilleur

      Family Stage
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      CKLU Open Stage

      Canvas Cabaret
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      Workshop: Fiddle Me This

      Acoustic Stage
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      Les Barricades

      Main Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Sheesham & Lotus & ‘Son

      Main Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Andrew Queen and the Campfire Crew

      Family Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Workshop: Roots & Wings

      Acoustic Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Edouard Landry

      Canvas Cabaret
    • 1:30 pm
      -
      2:30 pm
      1h

      Cruise with Murder Murder & Friends

      William Ramsey Cruise
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Abigail Lapell

      Acoustic Stage
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      BBBRTHR

      Canvas Cabaret
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Connie Kaldor

      Family Stage
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Donné Roberts

      Main Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Lee Harvey Osmond

      William Ramsey Cruise
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Kira May

      Main Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Team T&J

      Family Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Aron d’Alesio

      Canvas Cabaret
    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm
      1h

      Jane’s Party

      Canvas Cabaret
    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm
      1h

      Workshop: The Nomads

      Acoustic Stage
    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm
      1h

      Rodney Meilleur

      Family Stage
    • 5:00 pm
      -
      6:00 pm
      1h

      Murder Murder

      Canvas Cabaret
    • 5:00 pm
      -
      6:00 pm
      1h

      Afro Madness Drum Troupe

      Acoustic Stage
    • 6:30 pm
      -
      7:30 pm
      1h

      C.R. Avery

      Main Stage
    • 7:00 pm
      -
      8:00 pm
      1h

      Frank Deresti & The Lake Effect

      Canvas Cabaret
    • 7:30 pm
      -
      8:30 pm
      1h

      Canailles

      Main Stage
    • 8:00 pm
      -
      9:00 pm
      1h

      Binaeshee-Quae

      Canvas Cabaret
    • 8:30 pm
      -
      9:30 pm
      1h

      Bonsa

      Main Stage
    • 9:00 pm
      -
      9:30 pm
      30'

      Mama’s Broke

      Canvas Cabaret
    • 9:30 pm
      -
      10:30 pm
      1h

      Guitars Alive Quartet

      Canvas Cabaret
    • 9:30 pm
      -
      10:30 pm
      1h

      Julie & The Wrong Guys

      Main Stage
    • 10:30 pm
      -
      11:30 pm
      1h

      Alvvays

      Main Stage
    • 10:30 pm
      -
      11:30 pm
      1h

      Russell deCarle

      Canvas Cabaret
    • 11:00 pm
      -
      11:40 pm
      40'

      TBA

      TBA
    • 11:30 pm
      -
      12:30 am
      1h

      Matt Foy

      Townehouse Tavern (off-site)
    • 11:40 pm
      -
      12:20 am
      40'

      NiLLa

      TBA
  • Sunday 08/07
    • 12:20 am
      -
      1:00 am
      40'

      Fresh Kils & Vekked

      TBA
    • 12:30 am
      -
      1:30 am
      1h

      Casper Skulls

      Townehouse Tavern (off-site)
    • 1:00 am
      -
      1:40 am
      40'

      HellnBack

      TBA
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      Workshop: Soul Power

      Acoustic Stage
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      Pat Maloney

      Canvas Cabaret
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      The Keyframes (Meltdown winner)

      Main Stage
    • 12:00 pm
      -
      1:00 pm
      1h

      Team T&J

      Family Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      David Cordero (Meltdown Winner)

      Acoustic Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Workshop: Sad Song Sunday

      Canvas Cabaret
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Workshop: The Songs of Willie P. Bennett

      Main Stage
    • 1:00 pm
      -
      2:00 pm
      1h

      Andrew Queen and the Campfire Crew

      Family Stage
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Workshop: Bleeps & Bloops

      Acoustic Stage
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Mama’s Broke

      Canvas Cabaret
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Workshop: Stripped Down

      Main Stage
    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm
      1h

      Paul Loewenberg & Richard Mende

      Family Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Edouard Landry

      Acoustic Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Team T&J

      Family Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Matt Foy

      Canvas Cabaret
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Workshop: Guitar Gurus

      Main Stage
    • 3:00 pm
      -
      4:00 pm
      1h

      Party Cannon Pirate Cruise

      William Ramsey Cruise
    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm
      1h

      Mara Tremblay

      Canvas Cabaret
    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm
      1h

      Workshop: Flowers Grow in Seedy Places

      Acoustic Stage
    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm
      1h

      Workshop: Community Drums with Jeff Stewart & Michael Mascioli

      Family Stage
    • 5:00 pm
      -
      6:00 pm
      1h

      Iskwé

      Canvas Cabaret
    • 5:00 pm
      -
      6:00 pm
      1h

      Workshop: Banjo Journey

      Acoustic Stage
    • 6:00 pm
      -
      7:00 pm
      1h

      Sheesham & Lotus & ‘Son

      Main Stage
    • 7:00 pm
      -
      8:00 pm
      1h

      Connie Kaldor

      Main Stage
    • 7:00 pm
      -
      7:30 pm
      30'

      Fresh Kils & Vekked

      Canvas Cabaret
    • 7:30 pm
      -
      8:30 pm
      1h

      C.R. Avery

      Canvas Cabaret
    • 8:00 pm
      -
      9:00 pm
      1h

      Cécile Doo-Kingué

      Main Stage
    • 8:30 pm
      -
      9:30 pm
      1h

      Sulfur City

      Canvas Cabaret
    • 9:00 pm
      -
      10:00 pm
      1h

      Lee Harvey Osmond

      Main Stage
    • 9:30 pm
      -
      10:30 pm
      1h

      Les Deuxluxes

      Canvas Cabaret
    • 10:00 pm
      -
      11:00 pm
      1h

      Bill & Joel Plaskett

      Main Stage
    • 11:30 pm
      -
      12:30 am
      1h

      Aron d’Alesio

      Townehouse Tavern (off-site)
  • Monday 09/07
    • 12:30 am
      -
      1:30 am
      1h

      Canailles

      Townehouse Tavern (off-site)
  • Tuesday 25/12
    • 7:00 pm
      -
      8:00 pm
      1h

      Paul Elter, Photographer